alik
12 مرداد 1401 - 14:24

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس: دشمن قلب ما، یعنی بنیان خانواده را نشانه گرفته است

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس پیشنهاد کرد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مسئول و متکفل یک نظریه پایه‌ای مرجع بر اساس مبانی دینی و اسلامی در زمینه خانواده باشد.

- اخبار فرهنگی -به گزارش خبرگزاری تسنیم، عطاءالله رفیعی آتانی، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک با معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری طی سخنانی خاطرنشان کرد: پژوهش‌های انجام شده در زمینه خانواده به دلیل اینکه از مبانی فکری گوناگونی نشأت گرفته، بدون داشتن یک نظریه پایه‌ای مرجع، می‌تواند گمراه‌کننده باشد و هماهنگ‌سازی آنها ما را به ورطه‌های دیگری می‌برد. بنابراین نظریه پایه دینی در زمینه خانواده، می‌تواند پایه درستی و نیز ملاکی برای ارزیابی نظریات دیگر باشد.

خبرگزاری تسنیماو ادامه داد: اگر این نظریه مرجع در زمینه خانواده باشد، سیاست‌ها و قوانین مختلف در مورد خانواده خود را با این نظریه پایه که منبعث ار مبانی دینی و فقهی است، تطبیق خواهند داد وبسیاری از چالش‌ها و مشکلات ما در این حوزه نیز سامان پیدا می‌کند.

نقش خانواده در نظام اسلامی

نقش خانواده در نظام اسلامینقش خانواده در نظام اسلامیرئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه در نظام فقهی و اسلامی ما، خانواده به مثابه قلب، دائر مدار، مسوول هدایت، تربیت و رشد جامعه است، گفت: از نظر مبانی اسلامی اگر بپذیریم که خانواده از بنیادهای اساسی است که در کنار دولت اسلامی، مسئولیت هدایت و تربیت و رشد جامعه را برعهده دارد، باید گفت که نظام خانواده مدرسه تربیت انسانی و پایه هر نوع نظام تعلیم و تربیت است.

رفیعی آتانی ادامه داد: خانواده در نظام اسلامی بر خلاف دیدگاه‌های غربی در چنان جایگاهی قرار دارد که می‌تواند سبک زندگی را رقم بزند، بنابراین توجه به مساله خانواده از منظر مبانی دینی و فقهی، بسیار حائز اهمیت است.

تکیه تسنیم| «تصمیم‌گیری به‌موقع» رمز موفقیت در سبک زندگی حسینی است + فیلم

تکیه تسنیم| «تصمیم‌گیری به‌موقع» رمز موفقیت در سبک زندگی حسینی است + فیلمتکیه تسنیم|تلاش برای «کاهش گناهان پر پژواک» در سبک زندگی حسینی + فیلم

تکیه تسنیم|تلاش برای «کاهش گناهان پر پژواک» در سبک زندگی حسینی + فیلمتکیه تسنیم|ضرورت ترجیح «رضای خدا» بر قضاوت اجتماعی در سبک زندگی حسینی + فیلم

تکیه تسنیم|ضرورت ترجیح «رضای خدا» بر قضاوت اجتماعی در سبک زندگی حسینی + فیلمتکیه تسنیم| «عزت‌طلبی»؛ اصل جدی در سبک زندگی امام حسین(ع)

تکیه تسنیم| «عزت‌طلبی»؛ اصل جدی در سبک زندگی امام حسین(ع)او با بیان اینکه امروزه ما در یک نقطه عطف تاریخی قرار داریم، خاطرنشان کرد: یکبار دیگر سبک زندگی غربی که مهمترین هدف آن تزلزل و از بین بردن کانون خانواده بود، ما را با چالش‌های جدیدی مواجه کرده است، در این شرایط توجه مبانی اسلامی و نوع نگاه فقه و شریعت اسلام به موضوع خانواده ضرورتی انکارناپذیر است.

نگاه ابزاری غرب به زن و خانواده

نگاه ابزاری غرب به زن و خانوادهنگاه ابزاری غرب به زن و خانوادهرئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به نگاه ابزاری دنیای غرب به مقوله زن و خانواده گفت: در دوران جدید و از حدود قرن چهاردهم، به دلیل اینکه همه نگاه‌ها و اهداف حتی به زن و خانواده در غرب، رنگ و بوی اقتصادی به خود گرفته است و با استدلال‌های مختلف اقتصادی زنان را به عنوان نیمی از جمعیت مستقر در خانه و خانواده را غیر اقتصادی یافتند و مطابق مبانی خود، وارد بازار کار کرد و با همین مدل نیز سبک زندگی خود را رقم زدند.

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: هر چند غرب نتوانست سبک زندگی جدید خود را به عنوان یک الگوی غالب، به ثمر برساند ولی امروز ما با مساله و چالش مهمی به نام سبک زندگی غربی و فلسفه و سبک زندگی اسلامی مواجه هستیم، به گونه ای که در بسیاری از نمادها و مظاهر خود را نشان می‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: در مقابل سبک زندگی غربی که با نگاه اقتصاد محور، زن را به عنوان ابزار و نظام خانواده را به چالش می‌کشاند، ما یک نظریه بنیادین و یک نظریه پایه دینی بر اساس فلسفه اسلامی در زمینه خانواده داریم.

نظریه پایه ای در زمینه خانواده

نظریه پایه ای در زمینه خانوادهنظریه پایه ای در زمینه خانوادهرفیعی آتانی به معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیشنهاد داد: منطقا این نهاد باید مسئول و متکفل یک نظریه پایه ای در زمینه خانواده باشد که از نظر مبانی دینی، مرجع قرار بگیرد و به جایی برسیم که نظام مدیریت کشور در مورد خانواده خود را با این نظریه پایه که منبعث ار مبانی دینی و فقهی است، تطبیق دهند.

او با اشاره به اینکه پژوهش‌های انجام شده به دلیل اینکه از مبانی فکری گوناگونی نشات گرفته است، هماهنگ‌سازی آنها ما را به ورطه‌های دیگری می‌برد، تصریح کرد: نظریه پایه دینی در زمینه خانواده، می‌تواند ملاک درستی و ارزیابی نظریات دیگر باشد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به ادعاهای دشمن در زمینه خانواده اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه در قانون خشونت علیه زنان، به نظر می‌رسد که مبانی و ادبیات پایه‌ای آن از یک نظریه بومی پیروی نمی‌کند، خشونت علیه زنان نادرست و نامطلوب است ولی ما با چه نگاه و چارچوبی به این مقوله نگاه می‌کنیم و راه حل ارائه می‌دهیم؟ این نکته اهمیت زیادی دارد.

رفیعی آتانی یادآور شد: سیاستگذاری بر اساس مبانی دینی در زمینه خانواده نیازمند آن است که یک جایی مسئولیت این کار را برعهده بگیرد تا بتواند در دولت و مجلس اثرگذار باشد، اگر ما از مسیر اصلی فاصله بگیریم و مبنا نداشته باشیم، حتی تحلیل‌های میدانی درست هم ما را به هدف نمی‌رساند.

او ادامه داد: وجود یک نظریه پایه ای بر اساس مبانی در زمینه خانواده، قوانین این حوزه را نیز خود به خود سازگار خواهد کرد، ما امروز با قوانین ناسازگار مواجه هستیم، گاهی قوانینی در یک مقطع زمانی تصویب می‌شود ولی به مرور زمان ممکن است آن ملاحظات را نسبت به موضوعات مهم جامعه نداشته باشد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی به نمونه‌ای دیگری تحت عنوان کنوانیسیون رفع تبعیض علیه زنان اشاره کرد و گفت: در این قضیه نیز ما چون به نظریه مبنایی در زمینه خانواده توجه نکردیم عده ای بر اساس مبانی غربی، مباحثی را مطرح کردند که نادرست بود.

ضرورت گفتمان سازی در زمینه مسائل مربوط به خانواده

ضرورت گفتمان سازی در زمینه مسائل مربوط به خانوادهضرورت گفتمان سازی در زمینه مسائل مربوط به خانوادهرئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس همچنین قدرت گفتمان‌سازی در کنار نظریه پایه را نیز بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: گفتمان‌سازی و تحلیل درست دینی به ویژه با توجه به شرایط عینی جامعه مربوط به خانواده و زنان، بسیار حائز اهمیت است، متاسفانه گاهی به دلیل عدم گفتمان سازی و اقنای جامعه، و اغتشاشات نظری گفتار جامعه را نیز دچار مشکل می‌کند و دلیل آن هم نداشتن مبنا و تحلیل گفتمانی بر اساس آن است.

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: در مسئله جمعیت علیرغم اینکه کار مسئولانه‌ای رقم خورد ولی مسءله خیلی اقتصادی دیده شد و بر این باروم که جوهره کار در قانون جمعیت و تعالی خانواده نباید اقتصادی باشد، ما اگر در همین قانون نظریه پایه داشتیم و گفتمان‌سازی می‌کردیم ممکن بود تا این حد مسائل اقتصادی در این قانون غالب نمی‌شد.

او با اعلام آمادگی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برای همکاری همه‌جانبه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به عنوان تنها مرکز سیاست پژوه رسمی در حوزه علمیه قم است و قادر است ظرفیت‌های پژوهشی حوزوی را احصاء و در اختیار این نهاد قرار دهد.

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم از منظر مبانی بنیادین اسلامی پایه‌های خوبی برای موضوعات پیدا کنیم و حتی برخی چالش‌های فقهی را از منظر آن مبانی حل و فصل کنیم، حتی در برخی موضوعات مهم، فقها را مورد پرسش‌های جدید قرار دهیم، این شرایط شاید باعث شود که ما گام‌های رو به جلویی برداریم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 526353