alik
11 بهمن 1401 - 15:36

آلمانی‌ها در اعتراض به ارسال تانک به اوکراین به خیابان‌ها آمدند+فیلم

شماری از مردم شهر نورنبرگ آلمان به خیابان‌ها آمدند و با ارسال تانک‌‌های «لئوپارد-2» به اوکراین اعتراض کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ساکنان شهر نورنبرگ آلمان دوشنبه شب (۳۰ ژانویه، ۱۰ بهمن) به خیابان‌ها آمدند و در تظاهرات علیه ارسال تانک لئوپارد به اوکراین شرکت کردند. 

به گزارش راشا تودی، در این تظاهرات مردم در حالی که بنر «ما خط قرمز هستیم!» را حمل می‌کردند، به تصمیم دولت آلمان برای ارسال تانک به اوکراین اعتراض کردند. 

برلین چهارشنبه اعلام کرد ۱۴ دستگاه تانک «لئوپارد-۲» ساخت آلمان را به اوکراین می‌فرستد که راه را برای ارائه تانک به کی‌یف از سوی سایر کشورهای غربی باز می‌‌کند. 

 

 

این در حالی است که شبکه خبری آمریکایی سی‌ان‌ان شنبه در مطلبی با اشاره به موافقت دولت آلمان برای ارسال تانک‌های لئوپارد-۲ به اوکراین نوشت، آلمانی‌ها  این اقدام دولت خود را «مداخله بزرگ» در جنگ بین روسیه و اوکراین می‌دانند و معتقدند که استقرار تانک‌ها و آموزش نیروهای اوکراینی می‌تواند در هر زمانی از سوی آلمان و ناتو به اعلان جنگ تبدیل شود.

وبگاه شبکه سی‌ان‌ان در بخشی از این گزارش نوشت پس از ماه‌ها تردید، دولت آلمان چهارشنبه اعلام کرد که به درخواست‌های کی‌یف برای تانک‌های پیشرفته لئوپارد-۲ پاسخ خواهد داد. این اقدام با اعلام جو بایدن رئیس‌‌جمهور آمریکا مبنی بر ارائه ۳۱ تانک  «آبرامز» همراه شد.

در ادامه این گزارش آمده است اما در خیابان‌های آلمان، واکنش‌ها متفاوت بود. از نگرانی در مورد چگونگی تشدید جنگ تا این باور که دولت کار درست را انجام می‌دهد؛ به نظر می‌رسید که مردم در مورد درست بودن این تصمیم اختلاف نظر داشتند.

یک نظرسنجی عمومی که  اوایل ماه جاری انجام شد نیز تفاوت در نگرش آلمانی‌ها را نشان می‌دهد. نتایج  این نظرسنجی نشان داد که ۴۶ درصد از آلمانی‌ها موافق و ۴۳ درصد مخالف ارسال این تانک‌ها بودند. 

شدیدترین مخالف با تحویل تانک‌های جنگی سنگین از سوی حامیان حزب «آلترناتیو برای آلمان»  صورت گرفت. ۸۴ درصد حامیان این حزب  مخالف ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین بودند. «تینو کروپالا» یکی از سران این حزب این اقدام را «غیر مسئولانه و خطرناک» توصیف کرد. وی در توییتی نوشت: «آلمان در خطر کشیده شدن مستقیم به جنگ قرار گرفته است».

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1010271