alik
08 مرداد 1401 - 22:37

استاندار: بافت تاریخی ثبت جهانی یزد در سیل کمترین آسیب را دیده است

یزد- ایرنا- استاندار یزد با اشاره به بازار داغ شایعات فضای مجازی در خصوص خسارت به بافت تاریخی یزد گفت: بافت تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی کمترین خسارت را دیده و آنچه در فضای مجازی از خسارت به بافت تاریخی یاد می شود، متعلق به حریم بافت تاریخی و عمدتا مربوط به بافت فرسوده است.

به گزارش ایرنا، مهران فاطمی، شنبه شب در نشست ستاد مدیریت بحران استان که به منظور هم اندیشی و تصمیم گیری در خصوص مسائل مربوط به سیل اخیر بالاخص جبران خسارات آسیب دیدگان در سالن کوثر استانداری یزد برگزار شد افزود: بر اساس گزارش های واصله از ایستگاه های هواشناسی شهر یزد، تاکنون بارش ۹۰ میلی متر باران در یزد  به ثبت رسیده است و همچنین میزان بارش های تجمعی شهرستان تفت حدود ۱۰۰ میلی متر بوده است.

وی دوره بازگشت سیل کنونی استان را ۵۰۰ ساله عنوان کرد و یکی از دغدغه های اصلی مردم سیل زده استان را خسارات ناشی از سیل دانست و خاطرنشان کرد: مردم خسارت دیده از سیل اخیر استان، فیلم و عکس هایی از خسارت های وارده به تاسیسات و لوازم منزل خود را تهیه کنند تا پس از فعالسازی سامانه خسارت بنیاد مسکن، نسبت به ثبت درخواست و ارائه مستندات خود اقدام کنند.

استاندار یزد تصریح کرد: پس از ثبت درخواست های مردم، تیم های ارزیاب در محل مد نظر حاضر شده و به ارزیابی و برآورد خسارت های وارده می پردازند.

فاطمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ابعاد خسارت در شهر یزد نسبت به سایر شهرها و مناطق وسیع تر بوده است، اظهار داشت: به منظور اسکان اضطراری ساکنین مناطق سیل زده ۳۰ باب مدرسه وارد مدار شده، همچنین از ظرفیت تعدادی از خوابگاه دانشجویی، برخی حسینیه ها، تکایا و مساجد نیز استفاده می شود.

وی با اشاره به نگرانی برخی از افراد سیل زده از ترک منازل و اموال خود و اسکان در محل های تعبیه شده گفت: به منظور اطمینان خاطر شهروندان، هماهنگی های لازم جهت مراقبت  از مناطق دچار حادثه توسط نیروهای مربوطه به عمل آمد.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی اتاق مدیریت بحران در شهرداری یزد متشکل از نمایندگان دستگاه های خدمات رسان و نماینده تام الاختیار استانداری بیان کرد: عوامل این مجموعه در قالب اکیپ هایی در محلات دچار مشکل، حضور پیدا کرده و نسبت به حل مشکلات تاسیسات آن ها اقدام می کنند.

فاطمی همچنین به وجود برخی از ساختمان های در آستانه تخریب اشاره کرد و از تصمیم گیری جهت رفع خطر آن ها خبر داد.

وی به سفر روز گذشته وزیر کشور به یزد و بررسی مسائل مناطق سیل زده اشاره و خاطرنشان کرد: پس از حضور وزیر کشور در استان، اکیپ های متعددی از سراسر کشور از جمله استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و اصفهان، شهرستان کاشان و مجموعه ارتش به استان اعزام شدند و با تجهیزات همراه خود درصدد حل آبگرفتگی های میادین و زیرگذرها هستند.

استاندار یزد افزود: با توجه به سر ریز مازاد سیل بندهای مهریز و تفت به سمت شهر یزد، تدابیر وِیژه ای جهت انحراف مسیر سیلاب ها اتخاذ شد.

وی با اشاره به اعلام هشدار سطح قرمز هواشناسی برای شهرستان های ابرکوه، خاتم، مهریز و مروست، خاطرنشان کرد: در این راستا علاوه بر تمهید تدابیر لازم، معاونین استانداری به عنوان معین در شهرستان های مذکور حضور یافته و در کنار فرمانداران اقدامات و فعالیت های لازم را سامان می دهند.

فاطمی با بیان اینکه در پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز علی رغم برخورداری از تجهیزات کافی، منابع انسانی و آموزش های لازم در صورت مواجهه با پدیده های جوی سنگین (حدی) متحمل خساراتی می شود، گفت: در حوادث و سوانح باید حداکثر مدیریت و کار کارشناسی انجام شود ولی گاهی اوقات به دلیل وسعت ابعاد سانحه و مخاطره، یکسری تبعاتی ایجاد می شود.

استاندار یزد با بیان اینکه خود را موظف به بکارگیری تمام تلاش خود در این راستا می دانیم اظهارداشت: شرایط شهر یزد بنا بر دلایل مختلفی از جمله نزدیکی سیل بندها به شهر و عدم طراحی مسیر و کانالی برای خروج آب از آن و نیز تعدی به تنها رودخانه شهر یزد، ویژه است که در این حوزه مطالعات جدی در حال انجام است.

وی با اشاره به طرح برخی آمار ضد و نقیض از خسارت ها و فوتی های سیل اخیر خاطرنشان کرد: تنها اخبار و اطلاعیه های ارائه شده توسط ستاد مدیریت بحران استان قابل استناد است و آمار های مطروحه در فضای مجازی معتبر نیست.

استاندار یزد با اشاره به اینکه آمار خسارت های سیل و جانباختگان آن پس از بررسی دقیق اعلام می شود گفت: امید است با مدیریت تمام عوامل مدیریت بحران شهرداری و دستگاه های خدمات رسان، بتوانیم ابعاد مسئله را به اقل خود کاهش داده و دیگر این آسیب ها را به این شکل نداشته باشیم‌.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 500996