alik
12 مرداد 1401 - 11:28

روایت آمریکا از کشته شدن الظواهری مشابه فیلم‌های هالیوودی است

ماهر فرغلی کارشناس گروه‌های جهادی تاکید کرد که روایت آمریکا درباره کشته شدن ایمن الظواهری را باور نمی کند، چون هنوز از جسد وی تصویری منتشر نشده و از طرفی سناریو عملیات کاملا هالیوودی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه روسیا الیوم، ماهر فرغلی کارشناس امور گروه‌های جهادی شامگاه تاکید کرد که روایت آمریکا درباره کشته شدن ایمن الظواهری را باور نمی کند، چون هنوز از جسد وی تصویری منتشر نشده و از طرفی سناریو عملیات کاملا هالیوودی است.

خبرگزاری مهروی با اشاره به فعالیت القاعده در قاره های مختلف جهان در ماه‌های اخیر افزود: حجم عملیات های القاعده به دلیل تغییر رویکرد در درون این گروه، کاهش پیدا کرده است و این مساله ارتباط به مسائل مالی ندارد.

ماهر فرغلی افزود: ایمن الظواهری به مانند اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده، شخصیت کاریزماتیکی ندارد، بن لادن افکار عملیاتی داشت اما الظواهری بیشتر به ارائه تفکرات خود در کتاب ها و نظریه پردازی مشغول است.

این کارشناس مصری در امور گروه‌های جهادی تاکید کرد: من روایت آمریکا درباره کشته شدن الظواهری را از چند جهت قبول ندارم، چون اولا تصویری از جسد وی منتشر نشده است و از طرفی روایت آمریکا در ارتباط با این عملیات بیشتر از آنکه واقعی باشد، مشابه سناریو فیلم‌های هالیوودی است.

گفتنی است جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در جریان یک حمله هوایی در کابل خبر داد. الظواهری در روز ۳۱ جولای گذشته در هنگام این حمله در منزلش حضور داشته، اما کشته شدن وی با واکنش منفی طالبان مواجه شده و آنها این عملیات هوایی آمریکا را محکوم کردند.

بایدن در سخنان خود ضمن اعلام خبر کشته شدن ایمن الظواهری مدعی شد که این حمله به خانواده الظواهری آسیبی وارد نیامده و هیچ فرد غیرنظامی کشته نشده است. منابع آمریکایی اعلام کردند که سرویس‌های جاسوسی آمریکا در سال ۲۰۲۲ مکان محل زندگی رهبر القاعده را شناسایی کرده بودند و در نهایت پس از مدتی عملیات حذف فیزیکی وی را اجرایی کردند. این در حالی است که ناجح ابراهیم کارشناس امور جهادی در مصر معتقد است که الظواهری در اثر بیماری سرطان کبد که از سال‌ها پیش دچار آن بود، به مرگ طبیعی جان خود را از دست داده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 524883